Ungdomsudveksling i Egedal

Egedal Rotary Klub deltager aktivt i Rotarys udvekslingsprogrammer. Hvert år sender klubben en udvekslingsstudent afsted ud i verden og modtager en udvekslingsstudent i bytte som skal bo her hos familier i Egedal.

Er du mellem 13 og 17 år og drømmer du om at komme på dit livs oplevelse, så er Rotary´s Exchange program måske lige noget for dig.

  • du får oplevelser for livet og lærer en masse om et andet land, de mennesker, der bor dér, deres sprog og kultur.
  • du vil være med til at skabe forståelse mellem kulturer, fordi du som goodwill-ambassadør i løbet af dit år som udvekslingsstudent  skal fortælle dine nye venner om Danmark og danskerne.
  • du skal gå i skole på high school niveau og bo hos flere forskellige værtsfamilier, som alle bor i samme by eller i nærheden af den skole, du går på.
  • du bliver knyttet til en Rotary klub, som interesserer sig for dig og bakker dig op, og som du kan få hjælp og rådgivning hos.
  • du får en masse nye familiemedlemmer og venner.
  • du lærer måske et helt nyt sprog.
Kontakt
  Henrik

Formand 
Henrik Haagendrup
Søholmvej 13
3660 Ølstykke
Mobil: +45 20869593
hhr (at) special-teknik.dk

   
  Klaus

Counsellor
Klaus K. Jakobsen
H P Hansensvej 7
3660 Stenløse
Mobil +45 40432335
klaus.k.jakobsen (at) gmail.com (klaus.k.jakobsen (at) gmail.com)

 

Charlotte

 

Protection officer
Charlotte Enggaard
Rådyrleddet
3660 Stenløse
charlotte_nils (at) yahoo.com

Du kan læse meget mere om Rotary Exchange her på hjemmesiden. Klik her 

Ekstern link:
  - www.rotary-yep.dk    Den officielle hjemmeside.
  - www.1470.dk            Vores distrikts hjemmeside med alle vigtige informationer.

Videohilsner fra outbound 
 

Se også Rotary´s andre ungdomsprogrammer: Klik her

Egedal Rotary Klubs udvekslingsstudenter
Outbound Indbound
Karl Marius Witt
2020-21 - ??
 
Kristian Lund Jakobsen
2020-21 - ??
 
Majken Lützen
2019-20 - Taiwan
Otto Hermann Fetan
2019-20 - Argentina
Sebastian Lyngse
2018-19 - Mexico
Eduardo Mentone
2018-19 - Brasilien
Pernille Leksøe
2017-18 - Peru
Candida Martinez
2017-18 Argentina
Sarah Haagendrup
2016-17 - Mexico
Marcello Oliveira Da Silva
2016-17 - Brasilien
Viktor Enggaard
2015-16 - Peru
Maria Emilia Sanchez Cantu
2015-16 Mexico
Johanne  Andersen
2014-15 - Australien
Gabriella Bogo
2014-15 Brasilien
Astrid Wied-Christensen
2012-13 Argentina
Claire Blaizdell
2013-14 Canada
Peter Ratje
2012-13 Australien
Lilly Lynn Wiseman
2012-13 USA
Emilie Skovbo Thomas
2011-12 Chile
Maria Beatriz Oyarzun
2011-12 Chile
Line Obel Erhardsen
2010-11 USA
Colter Vaselin
2010-11 USA
Amalie Seneberg Zitthen
2009-10 USA
Lauren Johansen-Bell
2010-11 Australien
Ditte Wie
2009-10 USA
Adriana Arreola
2009-10 Mexico
Josephine Schou
2008-098 Australien
Isabel C. Vivas Molina
2008-09 Venezuela
Anna Juhl Pedersen
2006-07 Argentina
Maisa Helena Brum
2006-07 Brasilien
Katja Florin Kau
2005-06
Yu-Chen (Serena) Chu
2005-06 Taiwan
Kenneth Hansen
2003-04 USA
Jillian Leigh Rutener
2003-04 USA
Kasper Reckweg
2002-03 USA
Jennifer Ryan
2002-03 USA
Freya
2001-02 USA
Dan Owsley
2001-02 USA
Freya Dahlin Klæbel
2001-02 USA
Kate Ruth Hill
1998-99 Australien
Kira Holm
1997-98 Australien
 
Katrine Brøndsted
1996-97 USA
Kara Neay
1996-97 USA
Anine Obbekær Hansen
1996-97 Brasilien
Kirtesh Dullabh
1996-97 Syd Afrika
Dorthe Larsen
1994-95 USA
Jose Lare Lona
1994-95 Mexico
Martin von Bulow
1993-94 New Zealand
Hirono Kishino
1994-95 Japan
Theis Beer
1992-93 USA
Heather Thom
1993-94 New Zealand
Thomas Salil Knudsen
1991-92 Japan
Luciana Palma
Brasilien 1991-92
Pernille Løve Hansen
1988-89
Deborah Rachel Smith
1988-89 USA
Lene Andersen
1986-87 USA
Stephanie Jane Fowler
1986-87 Canada
Lars Klæbel
1985-86 USA
David James Neville
1985-86 Australien
Svend Høgh
1983-84 USA
Ellen Elizabeth Fallon
1981-82

 

Egedal Rotary Klub´s Georgia Students
Maj-Britt Harring
1989-90 Geogia
Charlotte Enggaard
1988-89 Geogia